Deze website draagt het AnySurferlabel, een Belgisch kwaliteitslabel voor toegankelijke websites. Meer informatie vindt u op www.anysurfer.be.

Home > Uit de praktijk

Uit de praktijk

Complex - Secundaire school in Endallah

Endallah,
een tweede thuis voor Roger Andries

Roger Andries en zijn gezin hebben hun hart verkocht aan Tanzania en de lokale bevolking. Eenmaal per jaar reist hij jaar naar zijn project voor een zestal weken. Hij heeft zelfs de lokale taal, Swahili, geleerd om een nauwere band met de dorpsgemeenschap te krijgen.
Kortom, Endallah is zijn tweede thuis !

1. Hoe is het project ontstaan ?

In 2004 werden mijn vrouw en ik meegevraagd door mijn zoon om mee op vakantie te gaan naar Tanzania. Ter plaatse werd ons een safari aangeboden met verblijf bij een dorpeling, John Mahu. Wij werden daar geconfronteerd met de armoedige toestand van het dorpje Endallah. In het begin werden kleine projecten opgezet om het dorp verder te helpen.

Maar de kleine projecten (verlichting lagere school, opvangtehuis voor Igunga, enz.) stapelden zich op en vergden meer en meer tijd. Ondertussen terug in Vlaanderen kwamen we in contact met sympathisanten, die ook naar Tanzania op reis geweest zijn. Zij wilden zich ook inzetten om die projecten tot een goed einde te brengen. Er werd beslist om een vzw op te richten om dit alles coördineren, Endallah vzw.

Ondertussen zijn we met zeven leden, allemaal van verschillende leeftijdsgroepen. Het voordeel om een vzw te zijn, is dat het meer vertrouwen schept bij de mensen. Het nadeel is wel dat je aan een aantal richtlijnen verbonden bent. Voor de administratie moet je wel bereid zijn om een groot deel van je vrije tijd op te offeren.

2. Welk project is jullie mooiste verwezenlijking ?

Wij hebben één groot project dat ons heel veel energie heeft gekost, maar we zijn er wel in geslaagd om het te verwezenlijken. In Endallah was er alleen een lagere school. De kinderen kregen twee keuzes, ofwel op jonge leeftijd gaan werken op het land, ofwel verder studeren maar de dichtstbijzijnde secundaire school was twee dagen stappen.

De dorpsraad en het oudercomité van Endallah hadden al jaren bouwplannen voor een eigen secundaire school, maar ze hadden niet de nodige financiële middelen. Endallah vzw wou hier zijn steentje bijdragen.

Wij doen dit door het hele dorp te mobiliseren. Elk gehucht van Endallah krijgt een gebouw toegewezen. Van elk gezin moet iemand meewerken aan dat gebouw: de grondwerken voorbereiden, de stenen bakken en ter plaatse brengen, cement maken, enz. Zo kan Endallah vzw het aantal betaalde vaklui tot een strikt minimum beperken.

Tussen 2004 en 2009 werden volgende zaken gerealiseerd : 14 klaslokalen, slaapzaal voor 112 meisjes, slaapzaal voor 112 jongens, 3 labo’s, eetzaal met keuken, sanitaire voorziening, 6 dubbelwoonsten voor het onderwijzend personeel.

Een heel complex werd opgebouwd en dit is gelukt door de vele handen van de lokale bevolking, maar ook door de vele handen van de leden van Endallah en de talrijke giften van scholen, vrienden, familie, enz.

3. Hoe belangrijk is één van jullie doelstelling, nl. de duurzaamheid van de projecten ?

Wij houden steeds rekening met de wensen en de noden van de lokale bevolking. De projecten worden ook volledig overgedragen aan de Tanzanianen. Zij moeten instaan voor het inhoudelijk aspect. Onze vzw geeft enkel een financieel ruggesteuntje.

Door verantwoordelijkheid te geven aan de lokale bevolking behouden ze hun fierheid en eigenwaarde. Dit levert respect op tussen beide partijen.

Momenteel worden de lonen van de leerkrachten betaald door de overheid. In 2010 zal het complex van de secundaire school overgedragen worden aan de overheid. Zij zullen dan ook instaan voor het onderhoud en dergelijke zaken.

4. Hoe worden de financiën beheerd ?

Giften worden meegenomen bij mijn bezoek aan Endallah. Dit wordt dan gestort op de rekening van de school. Onze coördinator ter plaatse, John Mahu, is verantwoordelijk voor de rekening. Wij hebben hiervoor gekozen omdat de rente schandelijk hoog is om het bedrag over te schrijven van een Belgische rekening naar een Tanzaniaanse rekening, nl. 8%.

Tijdens mijn bezoek wordt ook heel de boekhouding nauwkeurig doorgelicht en er wordt een jaarlijks programma opgemaakt met alle actiepunten.

5. Hoe gebeurt de rapportering aan de achterban ?

Ik stuur naar alle donoren een verslag met fotomateriaal van de verschillende projecten vanuit Tanzania. Ook stuurt de coördinator mails met een overzicht van de werken. Dit is steeds terug te vinden op onze website.

6. Met welke instanties werkt u samen ?

Wij hebben een projectrekening ingediend bij de Koning Boudewijnstichting. Zij staan in voor het leveren van fiscale attesten. Ook met verschillende scholen werken we samen om de nodige sponsoring te verkrijgen.

7. Hoe maken jullie mensen in Vlaanderen warm om jullie te steunen ?

Wij organiseren tweejaarlijks een Afrikadag. Wij gebruiken deze gelegenheid om onze achterban op de hoogte te brengen van de evolutie van de projecten. Het is ook ideaal om elkaar beter te leren kennen. Natuurlijk zijn alle geïnteresseerden ook welkom !

In scholen geef ik ook een toelichting over onze vzw en onze projecten. Zij organiseren dan ook evenementen, zoals vastenvoettocht. Andere activiteiten zijn een quiz, djembé concerten, fuiven, kerstmarkten, enz.

8. Geef me enkele typische kenmerken van Tanzania (lokale bevolking, land, …) ?

Bij elk bezoek werd ik geconfronteerd met een schrijnend toonbeeld van armoede. Tanzania is ook wel bekend om zijn prachtige natuur. Het heeft een zeer gevarieerd landschap.

9. Als er één zaak is dat je mag veranderen betreffende het project, wat zou het zijn ?

De betrokkenheid en inzet van de vrijwilligers bij het project bestendigen, door af en toe ter plaatse de vorderingen op te volgen en contacten te leggen met de plaatselijke bevolking.