Uit de praktijk
Om containers met goederen naar het Zuiden te versturen heb je
specialisten nodig.
En die vind je in Vlaanderen bij Wereld-Missiehulp.
Wereld-Missiehulp is geen erkende ngo, en hoort dus thuis in de categorie ‘4de pijler’, maar met ruim 20 vaste personeelsleden, tientallen vrijwilligers en een uitgebreid logistiek centrum in Boechout is Wereld-Missiehulp een sterk uitgebouwde professionele organisatie. Al meer dan twintig jaar zijn ze gespecialiseerd in het inzamelen, sorteren verzenden van hulpgoederen voor kleinschalige projecten en missiegroepen naar de Derde Wereld en Oost-Europa.
We hadden een gesprek met directeur Luc Demullier en met Yannick Minart en Nicolas Van den heuvel, die instaan voor de logistieke organisatie van de transporten : Wereld-Missiehulp groeide oorspronkelijk uit de kledinginzamelingen die Oostpriesterhulp organiseerde voor Oost-Europa voor de val van het ijzeren gordijnen, vertelt Luc Demullier. Een aantal mensen hebben die werking toen verder gezet en uitgebouwd tot een ondersteuningsnetwerk voor de Vlaamse missiewerkingen in de wereld. We zijn uiteraard nog steeds katholiek geïnspireerd, maar het voorbije decennium zijn we ook steeds meer gaan samenwerken met andere groepen die met ontwikkelingssamenwerking bezig zijn.
Vorig jaar verstuurden we zo’n 200 containers naar meer dan 40 landen. Vanuit Wereld-Missiehulp verzenden we vooral kleding. We hebben een netwerk van ruim 1.300 kledinginzamelcontainers in Vlaanderen. De bruikbare kleding wordt gesorteerd in zomer-, winter- en kinderkleding en dan geperst in balen van 80 kg. Zo sparen we plaats uit in en kunnen we meer versturen.
Een aanzienlijk deel van de kleding, die niet meteen bruikbaar is, gebruiken we niet zelf, maar wordt verkocht aan textielopkopers. Dat is nodig voor onze financiële inkomsten uit, want onze werking wordt niet gesubsidieerd. Maar met die winst kunnen we dan weer tientallen kleine projecten ondersteunen.
Een container verzenden is wel niet goedkoop ?
Inderdaad, mensen schrikken daar wel wat van. Een volledige container verzenden kost al snel duizenden euro’s. En dan moet je ook nog eens een budget voorzien om de inhoud aan te kopen. Mensen kunnen soms een partij tweedehandsgoederen beschikken of starten goedbedoeld een inzameling, maar vergeten daarbij dat je ook een aanzienlijk budget voor de verzending bij elkaar moet krijgen. Een container naar Kinshasa kost, bv. 13.000 euro. Al groeperen we voor Congo groepen de verzendingen wel, zodat de prijs per kilo aanzienlijk daalt en ieder slechts een deeltje van de hoge expeditiekosten betaald.
Als je goederen wil verzenden, is de stelregel die je best hanteert: “Hebben de goederen ter plaats ook een echte meerwaarde ? Wegen de kosten op tegen de baten ?” Sommige producten zijn in het land van bestemming gewoon niet beschikbaar of niet toegankelijk voor de doelgroep waar je je voor inzet. Maar in andere gevallen is het interessanter om het budget dat je bij elkaar brengt te besteden om de goederen ter plaatse aan te kopen of laten maken.
Een containertransport organiseren is niet eenvoudig. Er kan heel wat mislopen ?
We raden elke organisatie aan om er niet op hun eentje aan te beginnen, want het vraagt inderdaad heel wat kennis van zaken. Er komt heel wat papierwerk bij kijken. Van alle goederen in de container moet, bv. een pro forma factuur worden opgemaakt, die de waarde van de goederen bepaald.
Landen controleren ook steeds grondig of de goederen die je invoert, wel degelijk een humanitair doel dienen. Je moet dus goed op de hoogte zijn van de wetgeving van het land van bestemming. Soms worden we ook zelf verrast. Onlangs voerde Nigeria een nieuw formulier in terwijl onze container al onderweg was. Voor je het weet, staat je container dan geblokkeerd of heb je een boete van meer dan 1000 euro aan je been.
Wereld-Missiehulp regelt al dat papierwerk volledig voor de organisaties waar we mee samenwerken. In de haven van bestemming hebben we ook steeds contactpersonen van onze organisatie die de goederen dedouaneert en in ontvangst neemt. We organiseren wel alleen transporten van haven tot haven. Nadien is het opnieuw de verantwoordelijkheid van de organisatie zelf om de goederen in het binnenland ter bestemming te krijgen. Want dat is dikwijls ook nog een moeilijke en risicovolle onderneming.
Waar kan je in Vlaanderen nog terecht als je container wil verzenden ?
Je kan natuurlijk aankloppen bij commerciële expeditiebedrijven, maar die zijn veel duurder. En vroeger hadden ook een aantal missiecongregaties, zoals de Scheutisten, een eigen verzendingsdienst, maar die werken nu ook allemaal via ons.
Een veel gehoord argument is dat de het invoeren van goederen per container de lokale markt in de ontwikkelingslanden zou ontwrichten ?
Ja, ik ken dat argument, maar vorig jaar verstuurden we van Vlaanderen uit 200 containers verspreid over 41 landen. Zo’n hoeveelheid is echt veel te marginaal om de lokale markten ginds te ontwrichten. Bovendien komen onze kleren terecht bij lokale gemeenschappen die juist buiten die markt staan. Je ondersteunt de sociale economie. Neem nu een project met naaimachines dat we in Kinshasa steunen. Een groep vrouwen krijgt er een opleiding snit en naad op mechanische naaimachines die we naar ginds hadden verzonden. Als ze hun opleiding voltooien, kreeg elke vrouw ook een naaimachine mee naar huis. Daarmee kan ze dan zelf zelfstandig een handeltje beginnen. Op die manier lever je eerder een bijdrage aan de lokale economie. Wat veel meer ontwrichtend voor de lokale economie is de massale import van goederen uit lage loonlanden, zoals, bv. goedkope textiel uit China.
Zijn er nog andere projecten die jullie zijn bijgebleven ?
Onlangs kwamen we in het nieuws met een hele partij piano’s die we naar Mozambique verstuurden. De Belgische organisaties Music Fund kreeg tientallen buffetpiano’s cadeau van de prestigieuze firma Pleyel. Wij verzonden ze voor hen naar Mozambique, waar ze nu een plaats krijgen in het muziekonderwijs
Jullie organiseren niet alleen transporten, maar ondersteunen ook projecten ?
Ja, met de ‘winst’ die we overhielden van onze activiteiten konden we in 2008 187 solidariteitsprojecten ondersteunen. We steunen vooral micro-economische projecten die ten goede komen van de plaatselijke bevolking. Dat kan financiële ondersteuning zijn, maar we doen dat wel liefst via de logistieke ondersteuning die we kunnen bieden, door, bijvoorbeeld, een deel van de transportkosten van de goederen voor onze rekening te nemen.
De Vlaamse 4de pijlerinitiatieven zijn dus welkom bij jullie ?
We stellen onze dienstverlening open voor alle organisaties die met humanitaire en ontwikkelingsprojecten bezig zijn. Dat is natuurlijk niet gratis, maar we bekijken graag hoe we hun initiatief eventueel een steuntje in de rug kunnen geven.
Iedereen is trouwens welkom in ons centrum hier in Boechout. We organiseren bedrijfsbezoeken voor groepen die willen kennismaken voor onze werking. Er is een tweedehandswinkel. En in het kader van onze educatieve werking komen ook veel scholen en leerlingen hier op bezoek, niet alleen om te kijken maar ook om een handje mee te helpen.
- Millenniumdoelstelling 7 : Aqua Afrika
- Millenniumdoelstelling 6 : Dertiende Ster
- Millenniumdoelstelling 5 : Senegal bevalt
- Millenniumdoelstelling 4 : BEKRIBU vzw
- Millenniumdoelstelling 3 : Kwasa Kwasa vzw
- Millenniumdoelstelling 2 : Leraars zonder Grenzen
- Millenniumdoelstelling 1 : Liggo Naftora
- Bisz vzw / Solar Zonder Grenzen
- Endallah vzw
- Artesanos vzw
- La Cascarilla
- Imane vzw
- Dwagulu-Dekkente
- Kinderen van Cambodja vzw
- Esperanza vzw
- Mamaya



